How to Make Instant Oatmeal

 

Breakfast is a great meal to incorporate those low cost basic foods..  Grains make a nutritious and filling meal.  I am always looking to simplify my weekday breakfast routine in my home. I like to get breakfast done and over with quickly so we can move onto the important issues of the day.  One food my children like me to have on hand is Instant Oatmeal.  I like to have it because I know they will get a good and filling breakfast quickly while making a minimal amount of mess in the kitchen while they are at it!  

Today’s post will be on how to make your own instant oatmeal and a cost comparison of making your own to buying the little packets of Quaker Instant Oatmeal.   

Bulk Instant Oatmeal (the recipe can be found HERE ): Here is how you make it....

 

Gather together your ingredients

Take half the oats (10 cups) and run a few cups at a time through your food process or blender to make smaller

Combine them with the other 10 cups of oats and add the powdered milk, cinnamon and salt

Stir well and put in a gallon size jar

To make a serving combine ½ cup of the mix with 1 cup boiling water

 

 

Put something over the top of the bowl (I use a small plate) and let is sit for a few minutes

When it is done, stir  and it is ready to serve

You can add your sweetener of choice and a little milk for a yummy, quick, hot breakfast  

Now for the cost (as of March 2010): 

Using the method of calculating costs of items that I posted in this Trim the Budget blog post I came up with these numbers: 

$1.33 Powdered Milk
$2.09 Quick Oats (this was the price for the non organic oats)
 

The cost was $3.42   

I did not calculate the cost of the cinnamon and salt but I don't believe it makes a significant change in the total amount.

At $3.42 I calculated this to cost 4 cents per ounce.   

Compared to buying a box of 10 instant oatmeal packets (Quaker Oats brand, regular, no flavoring or sugar added, total weight for one box was 11.8 oz) at: $3.84 per box (generic brands could be cheaper) brings the cost to 32.5 cents an ounce.  Even if you could find them cheaper the cost would still be very high compared to making it yourself.   

One last note of interest, the store bought instant oatmeal also has MSG added to it.  It is the second ingredient after oats.  The sweetened types also have sugar added, the second ingredient after oats with the MSG following in 3rd place.   

Homemade is not only way less expensive but much healthier as well! 

 

 

****NOTE ON QUICK OATS******  When I originally posted this on my blog I had a few ladies confused by "Quick Oats" and asked if they could used rolled oats instead of quick oats.  So I wanted to clarify..  quick oats and rolled oats are the SAME THING..  the ONLY difference is that quick oats have been rolled thinner than regular rolled oats.  If you use regular rolled oats then the hot water may not sufficiently soften the oats enough.  Regular rolled oats do better with some actual cooking time.  So my recommendation is to use quick oats, not regular rolled oats for this recipe. 

 

Back to:

HOME
The Homestead Kitchen

© Crystal Miller, 2010 and Beyond! All Rights Reserved
Do Not Copy from any page of this website without permission from the owner

You may print this page for your own personal use